قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سلامت / نوشیدنی های قندی و دیابت باعث مرگ خواهند شد

نوشیدنی های قندی و دیابت باعث مرگ خواهند شد

برپایه پژوهش هایی که دردنیا انجام شده است هر سال تقریبا  ۱۸۴۰۰۰  شخص بزرگسال با استفاده از نوشیدنیهای قندی می میرند.

سرشماری در ارتباط با مرگ نوشیدنیهای قندی003291

محققان دانشگاه هاروارد، واشنگتن و تافتس با همکاری کالج سلطنتی انگلیس همچنین در نتایج خود به ۱۳۳۰۰۰ مرگ بر اثر دیابت و ۴۵۰۰۰ مرگ بدلیل بیماریهای قلبی و ۶۴۵۰ مرگ بدلیل سرطان به دلیل مصرف نوشابه های گازدار اشاره کردند.

آنها تخمین خود را بر اساس ۶۲ پیمایش تغذیه ای که در آن ۶۱۱۰۰۰ نفر، بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۰ شرکت داشتند، اقتباس کردند. این نظرسنجی ها در ۵۱ کشور انجام گردید.

با استفاده از این داده ها، محققان توانستند تعداد مرگ و میر منتسب به مصرف نوشیدنی های شیرین قندی(SSBs)  را برآورد کنند.

 SSBsیا نوشیدنی های شیرین قندی شامل نوشابه های شیرین قندی گازدار، نوشابه های انرژی زا، نوشابه های میوه ای و چای شیرین سرد( Ice Tea)می شود، اما آب میوه های طبیعی خالص جزو این گروه از نوشیدنیها نیستند.

این ارقام نشان داد که ۲۴۰۰۰ از کل مرگ و میرها در مکزیک بدلیل مصرف نوشیدنی های شیرین قندی حادث شده است، در حالی که این تعداد در ایالات متحده بیش از ۲۵۰۰۰ و در بریتانیا ۱۳۱۶ مرگ ومیر  در سال بود

دکتر داریوش مظفریان، رئیس دانشکده سیاست و علوم تغذیه ی فریدمن در دانشگاه تافتس در بوستون می گوید: در بسیاری از کشورهای جهان تعداد قابل توجهی مرگ تنها به دلیل یک عامل تغذیه ای یعنی نوشابه ی شیرین قندی رخ می دهد، کاهش قابل توجه یا حذف نوشیدنی های شیرین قندی از رژیم غذایی باید به یک اولویت جهانی تبدیل شود. نوشابه های شیرین قندی واجد هیچ منفعتی برای سلامت انسان نیستند و تاثیر بالقوه ی کاهش مصرف آنها، جلوگیری از دهها هزار مرگ در سال است.

محققان همچنین اعلام کردند از آنجائیکه در بزرگسالان جوان خطر ابتلا به بیماری های مزمن، افزایش یافته است، مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی های شیرین در ترکیب با تاثیرات پیری در آینده حتی منجر به مرگ و میر بیشتر و ناتوانی زیادتر بر اثر بیماری قلبی و دیابت نسبت به زمان حاضر خواهد شد.

یافته های این مطالعه در مجله ی the American Heart Association’s Circulation journalمنتشر شد

 

منبع :hidoctor.ir

نقد و بررسی

User Rating: ۴٫۸۵ ( ۳ votes)

درباره ی fereshte

مطلب پیشنهادی

روش بند آوردن خون در 10 ثانیه

روش بند آوردن خون در ۱۰ ثانیه

گاهی حوادثی رخ می دهد که منجر به خونریزی قسمتی از بدن میشود در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *