قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سلامت / این شغلها برای باروری مردها خطرناک است !

این شغلها برای باروری مردها خطرناک است !

شیوه زندگی ماشینی امروزی، افزایش تولید مواد سمی و از سوی دیگر سودخواهی کارتل های بزرگ صنعتی آثار زیانباری بر سلامت انسان ها به خصوص باروری مردان دارد. از هر 10 زوج تقریبا یکی نابارور است و 10 تا 20 درصد بارداری ها منجر به سقط جنین می شود.

شغل

از نوزادانی هم که زنده به دنیا می آیند، ۷ درصد دارای وزن اندک و ۳ درصد دچار نواقص مادرزادی مهم هستند. نتایج بررسی ها در ۵۰ سال گذشته نشان می دهد کیفیت و کمیت اسپرم در مردان کاهش یافته و همین باعث شده است عوامل محیطی موثر بر سلامت انسان ها بررسی شوند.

انستیتو ملی سلامت شغلی آمریکا، حدود صد و چهار هزار عامل شیمیایی و فیزیکی را که افراد با آنها در محیط کار سر و کار دارند، مشخص کرده که به مهم ترین آنها اشاره می شود.

فلزات

سرب، کادمیوم، کرومیوم، مس، منگنز و آهن عمده ترین فلزاتی هستند که می توانند سمیت ایجاد کنند و باعث ناباروری شوند:

سرب: اولین فلزی که ثابت شد اثرات زیانبار بر سلامت انسان و به خصوص باروری دارد، سرب است. نتایج یک بررسی نشان داده اگر میزان سرب در خون یک مرد افزایش یابد، میزان سقط جنین در همسر وی افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این، ثابت شده وجود نقص مادرزادی در نوزاد، رابطه مستقیمی با میزان سرب خون پدر دارد. هر چقدر میزان سرب خون مردانی که با سرب سر و کار دارند افزایش یابد، از تعداد اسپرم ها و حرکت آن کاسته خواهد شد.

در یک بررسی دیگر، مشخص شده مردانی که در تماس با سرب هستند، مدت زمان انتظار برای بارداری همسرشان بیشتر است.

فقط افزایش مختصر میزان سرب خون (۴۰۰ میکروگرم در لیتر) می تواند آثار سوء شدید روی اسپرم ها داشته باشد.

سردسته مشاغلی که با سرب سر و کار دارند، باطری سازی، اسلحه سازی، لوله سازی، تولید رنگ، سرامیک و کالک است.

کادمیوم: حتی اگر میزان کادمیوم خون به مقدار اندکی افزایش یابد (۱۰ میکروگرم در لیتر)، از تعداد و حرکت اسپرم ها به مقدار زیادی کاسته می شود.

در صنعت، موارد زیادی وجود دارد که در آن کارگر در مواجهه با کادمیوم است. مهم ترین آنها، صنعت تولید لامپ تصویر تلویزیون است.

از کادمیوم به طور وسیع در باطری ها، تولید آلیاژ، رنگدانه، سلول های خورشیدی و پوشش فلزات استفاده می شود.

کرومیوم: این ماده باعث تحلیل بیضه و کاهش تعداد اسپرم می شود. کسانی که جوشکار هستند، به مقدار زیادی با کرومیوم سروکار دارند.

نتایج برخی بررسی ها حاکی از کاهش تعداد اسپرم در جوشکاران است. در صنعت ذوب فلزات به خصوص فولاد هم، کارگران با مقادیر زیادی کرومیوم سر و کار دارند.

مس: امروزه مشخص شده مس باعث کاهش تعداد، حرکت و شکل طبیعی اسپرم ها می شود. از مس در صنعت لعاب دادن و صیقل کاری به طور وسیع استفاده می شود. این فلز حتی در لعاب شیشه نیز به کار می رود.

مسمومیت با مس در کودکان نیز دیده می شود و علت آن بازی با اسباب بازی هایی است که حاوی مقادیر زیادی مس هستند.

منگنز و آهن: فلزاتی هستند که می توانند سمیت ایجاد کنند. در مواردی که فردی با چند فلز سمی سروکار دارد، عوارض در او بیشتر خواهد بود. در یک بررسی مشخص شد در افرادی که بیش از بیست سال با سرب و کادمیوم سر و کار دارند، میزان ابتلا به بیماری پارکینسون، سه برابر سایر افراد است. در این بیماری قسمتی از مغز، عملکرد خود را از دست می دهد.

سموم دفع آفت

در سال ۱۹۷۷ مشخص شد احتمال بچه دار شدن مردانی که در کارخانه های تولید سموم دفع آفت کار می کنند، کمتر است.

در صنعت سموم دفع آفات، مهم ترین ماده سمی برای انسان موادی است که به اختصار به آن DBCP گفته می شود. این ماده حتی می تواند باعث آزواسپرمی دائمی (رسیدن تعداد اسپرم ها به صفر) شود. یک سوم مردانی که با DBCP دچار آزواسپرمی شده اند، در صورتی که شغلشان را تغییر دهند، بعد از حدود چهار سال ممکن است اندکی بهبود یابند. البته این بهبود تاثیر چندانی بر باروری ندارد.

در هر صنعت و شغلی که در آن فرد با DBCP مواجه شود، قدرت باروری به شدت آسیب می بیند، کارکرد بیضه ها مختل می شود و میزان هورمون تستوسترون کاهش می یابد و در نتیجه اختلال های جنسی تظاهر پیدا می کند.

اتیلن دی بروماید: از دیگر مواد سمی که به طور وسیع در صنعت تولید سموم دفع آفت از آن استفاده می شود، اتیلن دی بروماید است و اثر سمی آن بر تولید اسپرم اثبات شده است. هر چقدر مدت زمان مواجهه با این ماده بیشتر شود، از قدرت باروری مرد کاسته خواهد شد.

کارباریل: از این ماده سمی نیز به طور وسیع در صنعت تولید سموم گیاهی و حشره کش ها استفاده می شود. تعداد اسپرم مردانی که با مقادیر زیاد این ماده و به مدت طولانی سرو کار داشته اند، به شدت کاسته شده است.

تعداد سموم دفع آفات بسیار زیاد است، بنابراین تمام افرادی که در محیط هایی کار می کنند که این مواد وجود دارد، در معرض آلودگی هستند و آثار سوء، مختص افرادی که مستقیم با این مواد سر و کار دارند، نیست.

حلال های صنعتی

به حلال های صنعتی، مواد شیمیایی صنعتی نیز می گویند. مهم ترین حلال های صنعتی، مواد گروه اتیلن گلایکول هستند و مهم ترین مواد این گروه متوکسی اتانول و اتوکسی اتانول هستند که به آنها «حلال های آلی» نیز می گویند. از این حلال ها به طور وسیع در صنعت رنگرزی، نقاشی و رقیق کننده ها استفاده می شود.

نتایج بررسی ها نشان می دهد هم متوکسی اتانول و هم اتوکسی اتانول آثار سوئی بر باروری مردان دارند و علاوه بر آن باعث ایجاد نقایص تکاملی در جنین می شوند.

در افرادی که تماس متوسطی با این دو ماده دارند، احتمال کاهش تعداد اسپرم به زیر ۱۲ میلیون، چهار برابر افراد عادی است.

هیدروکربن ها: از این ماده نیز به عنوان حلال صنعتی استفاده می شود. ثابت شده است که قرار گرفتن در معرض هیدروکربن ها باعث آسیب به باروری مرد خواهد شد.

استرهای فتالات: استرهای فتالات نه تنها باعث آسیب به باروری مردان، بلکه باعث جهش ژنی نیز می شوند. اگر این ماده حتی به میزان یک میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، زیر پوست تزریق شود، باعث آسیب به باروری خواهد شد. دی ان پنتیل فتالات و دی ان پروپیل فتالات جزو استرهای فتالاتی به شدت سمی به شمار می روند. DPP به طور کامل قدرت باروری را در مردان و هم زنان مهار می کند. قرار گرفتن طولانی مدت مردان در معرض این دو ماده، باعث تحلیل بیضه هم می شود.

استروژن ها

استروژن، هورمونی زنانه است و بیشتر در صنعت داروسازی به کار می رود. داروهایی که دارای مقادیر زیادی استروژن هستند، عبارتند از قرص های ضدبارداری و استروژن های گیاهی.

در صنعت داروسازی، در موارد زیادی ترکیب های دارویی دارای مقادیر زیادی استروژن هستند، بنابراین اگر تمهیدات لازم برای جلوگیری از مواجهه با آن اندیشیده نشود، باعث آثار سوء خواهد شد.

در بیضه ها سلول هایی به نام سلول «سرتولی» وجود دارند که از تولید اسپرم به وسیله بیضه ها حمایت می کنند و استروژن باعث آسیب به این سلول ها می شود. یکی از قوی ترین استروژن ها «دی اتیل استیل بسترول» است که قبلا به وفور در پزشکی (مثلا درمان سقط در زنان) کاربرد داشت. بعدها مشخص شد میزان شیوع سرطان بیضه، در فرزندان پسر مادرانی که از این دارو در زمان بارداری استفاده می کردند، بیش از جمعیت عادی است.

در مردانی هم که در صنعت تولید قرص های ضدبارداری کار می کنند، تعداد اسپرم ها کاهش می یابد.

از استروژن های سمی دیگر می توان «کلردکون» را نام برد که اثر سوء شدیدی بر قدرت باروری مردان دارد.

اشعه یونیزان و غیریونیزان

مواجهه با اشعه یونیزان و غیریونیزان در صنعت، پزشکی و دارویی زیاد است. البته افرادی که با اشعه یونیزان و غیریونیزان کار می کنند، لباس های محافظ مخصوص می پوشند.

همچنین محل هایی که در آنها اشعه یونیزان و غیریونیزان وجود دارد، باید استانداردهای خاصی داشته باشند تا عبور این اشعه ها به بیرون غیرممکن شود و افراد دور و بر آسیب نبینند، مثلا در بخش های رادیولوژی، درها و دیوارها سرب کوبی می شوند تا اشعه ایکس بیرون درز پیدا نکند.

ثابت شده است حتی تابش یک دهم راد اشعه (راد واحد بیان کننده اشعه ایکس است) به بیضه ها، باعث آسیب به تولید اسپرم می شود.

منبع : ایرانویج

گردآوری و تنظیم : توصیه

درباره ی Abtin

Abtin

مطلب پیشنهادی

روش بند آوردن خون در 10 ثانیه

روش بند آوردن خون در 10 ثانیه

گاهی حوادثی رخ می دهد که منجر به خونریزی قسمتی از بدن میشود در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.