قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / از اعتیاد به مواد مخدر تا مولتی میلیونر شدن تامارا ملون

از اعتیاد به مواد مخدر تا مولتی میلیونر شدن تامارا ملون

نکته تجاری از تامارا ملون (Tamara Mellon ) موسس جیمی چوJimmy Choo)

به گزارش توصیه به نقل از آی بانو ؛ تامارا ملون به تازگی قوای خود را بدست آورده بود که یک برند تجاری به نام جیمی چو را راه اندازی کرد. او از یک ” معتاد ” به سوی دنیای تجارت حرکت کرد ، با وارد شدن به سه معامله خصوصی سهام برند جیمی چو را به ارزش ۵۲۵ میلیون به فروش رساند.

تامارا ملون


ملون همه جزئیات را در کتاب خود( In My Shoes : روی پاهای خودم ) گفته و برای کارآفرینان ۱۰ نکته ارزشمند به یادگار گذاشته است.

برنامه تجاری داشته باشید اما انعطاف پذیری باشید

بعد از دوره رقت بار اعتیاد تامارا با ایده هایی برای خط تولید کفش جیمی چو، پا به عرصه بازار گذاشت و در میان بقیه رقبا طراحی کفش او برای پرنسس دیانا انتخاب شد. برنامه تجاری او بسیار ساده و عاری از جزئیات بود. تامارا می گوید” جیمی به طراحی کفش مشغول بود و من باید کارخانه ای برای تولید آنها می یافتم. ما بایستی عمده فروشی هایی برای بفروش رساندن محصولات خود دایر می کردیم که باعث شود هر دو به طرز باورنکردنی پولدار شویم.” مسائل دقیقا طبق برنامه ما پیش نمی رفتند اما ملون به ایده خود درباره جیمی چو یعنی رسیدن به رتبه بالای فروشگاه های کفش سراسر دنیا رسید.

در انتخاب شریک دقت کنید

تامارا برای تاسیس شرکت تجاری خود چو را بدلیل شهرت بالایش درکفاشی انتخاب نمود و می گوید ” هر کسی که تا بحال در لندن خرید کرده باشد، جیمی چو را می شناسد.”
آنها اینگونه توافق کردند که چو کفش ها را طراحی کند و ملون با آنها به تجارت بپردازد. برای شروع کار ملون و پدرش مقداری هزینه کردند، بعلاوه مدیریت و تجربه کار باعث شد ملون و پدرش حرف اول را بزنند و جیمی و دیگران ۵۰ درصد سهام آنها را داشته باشند. اما با وجود شهرت جیمی ، ملون مدعی بود که خلاقیت چندانی در طراحی کفش های او دیده نمی شود و مجبور شد بیشتر طراحی ها را خودش انجام دهد. او می گوید:” من می دانستم که جیمی یک کفاش است و علاقه زیادی به طراحی کفش ندارد. من با ذهن خلاقی سرو کار داشتم که در واقع هیچ خلاقیتی نداشت.”

به غرایز خود اعتماد کنید

ملون تاکید می کند که به کسب و کار و طراحی غریزی خود اعتماد کامل داشته است . او می گوید: ” من غریزه ای قوی، مهارت کارآفرینی خاص و اخلاق کاری باورنکردنی داشتم . هر اشتباهی که در زمینه تجارت مرتکب شدم تنها به دلیل باور نداشتن خودم بوده است. اما حال می دانم که اگر چیزی واقعا به نظر من جالب نباشد، برای مشتریان هم جالب نخواهد بود.”
ملون نخستین مجموعه جیمی چو را بر اساس مواردی طراحی کرده بود که از نظر او جالب توجه می آمدند. او می گوید بخش جالب کار این است که اگر چیزی توجهم را جلب کند، و با من ارتباط عاطفی برقرار کند می بینم که زنان دیگر هم به آن توجه نشان می دهند.

برای شکست آمادگی داشته باشید

نخستین کلکسیون کفش جیمی چو با شکست روبرو شد اما ملون اجازه نداد که آن شکست باعث ترس او شود. او می گوید:” کارخانه کفش ها را با یک آرم مشکی پوشانده بود و چسب کفش در طول درز کفش دیده می شد و دوخت افتضاحی هم داشت. آنها آنقدر بد بودند که خودمان هم نمی توانستیم از آنها استفاده کنیم. ” ملون به این فکر کرد که کفش ها به توجه بیشتری نیاز دارند. او می گوید:” از نظر مواد اولیه غنی بودیم یعنی بهترین مواد را استفاده می کردیم و باید کمی روی جزییات تمرکز می کردیم. در زمینه طراحی کفشها ایده های جدیدی اعمال نمودیم مثل استفاده ازپارچه های جالب و اضافه و جاذبه هایی که جلف نباشند و قابل قبول باشند.

کم کردن هزینه ها و تمرکز روی وجوه نقد

ملون در همان مراحل اولیه به اهمیت وجوه نقد پی برده بود یعنی در زمانی که جولی تاونسند، یکی از خریداران آمریکایی ، سفارش ۳۰۰۰ جفت کفش جیمی جو را پس از نمایشگاه پاریس داد. ملون می گوید:” بطور کاملا ناگهانی ما بهترین شانسی که یک کارخانه نو پا ممکن است داشته باشد را بدست آوردیم: وجه نقد. فروش ما در سال اول ۲۵۰۰۰۰ پاوند بود ، با هزینه های اجاره فروشگاه ها که برای ما ۱۵۰۰۰ پاوند هزینه شده بود و تنها یک کارمند به جز ساندرا ( چوی) و خودم بودیم.

مبتکر بودن

ملون زمانی که حس کرد خلایی در بازار او دیده می شود دست به ابتکار زد. جیمی چو یکی از اولین برندهایی است که دارای ” خانه مد” می باشد که کفش هایی تولید می کند که هر فصل بفروش می رسند و هرگز نیاز به حراج ندارند. به گفته ملون: ” هنگامی که کارمان را شروع کردیم صنعت کفش شانس های زیادی برای ابتکار در سطوح کاملا عملی به ما نشان داد. برای مثال، بوت های زنانه همیشه در قسمت ساق پا گشاد بودند و هیچکس هرگز برای اندازه کردن آن قسمت از بوت ها چاره ای نیاندیشیده بود. بنابراین، من خط تولید بوتهایی راه اندازی کردم که بخش بالای آنها کاملا تنگ بودند.

از دعواهای حقوقی بپرهیزید

درمورد کارهایی که نباید بکنید، باید بدانیدکه ملون زمان زیادی را صرف دعاوی حقوقی با دیگران کرده بود از شریک کاری اش گرفته تا مادرش . این مشکل از خود چو شروع شد که با ساختار کاری مشکل داشت و با شکایت های مشتریان خود روبرو بود او می گفت :” آنها نام مرا دزدیده اند و نابودم می کنند.” چو از ملون و پدرش طبق ماده ۲۲ قرارداد های کاری پیش از بستن قرارداد برای فروش سهام تجاری شکایت کرد. ملون می گوید:” این دعاوی حقوی برای کسب و کار اصلا خوب نیست، ما تلاش زیادی برای بوجود آوردن این برند کردیم و دعواهای داخلی می توانست جلوه کار را که جذاب و پر زرق و برق بود خدشه دار کند.”

حواستان به سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد

سرمایه گذاری بخش خصوصی باعث شد ملون راه حلی برای اختلاف خود با یکی از شرکای چو پیدا کند اما همین مساله باعث یک سری دردسرهای دیگر شد. به گفته او :” من کاملا آماده بودم که از مشکلی که بخاطر قرار داد با جیمی بسته بودم راحت شوم. چقدر بد می تواند باشد؟ من گفتم که بعدها تنها خودم را سرزنش خواهم کرد. ملون به اولین ” درس ناخوشایند” خود در زمینه سرمایه گذاری خصوصی اشاره می کند. سهام خصوصی مثل سیاست است: مبارزات بی پایان ، جمع آوری سرمایه و تعیین موضع برای مبارزه بعدی بهایی است که باید برای کاری که انجام می دهید بپردازید. ” ملون همچنین متوجه شده بود که در سهام خصوصی همه چیز منوط به خروج است:” بیشتر سهامداران خصوصی در طی دو یا سه سال می خواهند که از بازی خارج شوند.”

خارج شدن هم جزو واقعیت است

برای ملون ،بعنوان موسس جیمی چو ” جزو واقعیت ” بوده است . او می گوید:شما بشدت تلاش می کنید که چیزی را که وجود ندارد بنا کنید اغلب برای سالها کار بدون مزد انجام می دهید و چیزی برای خودتان باقی نمی ماند یعنی بیشتر درآمد شما هزینه ها را جبران می کند. و مهم نیست که چقدر سرمایه گذاری موفقی داشته اید ، بدست آوردن ارزش و اعتبار وابسته به عوامل متعددی می باشد، و بیشتر آنها هم از کنترل ما خارجند: وضعیت عمومی اقتصاد، سالم بودن صنعت مربوط به شما ، سود دهی کوتاه مدت خریداران بالقوه.

برای تغییر مسیر آماده باشید

زمانی که شرکت آنها با قیمت ۵۲۵ میلیون پاوند به Labelux فروخته شد، ملون سهام خود را در جیمی چو بفروش رساند او می گوید:” جیمی چو همه چیز من بود اما من مثل کسی هستم که شریکش به او خیانت کرده و با زن دیگری فرار کرده است.”

 

 

گردآوری و تنظیم : گروه موفقیت توصیه

منبع : آی بانو

درباره ی Alim

Alim
دانشجوی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار از نویسندگان سایت توصیه هستم و به طراحی سایت و برنامه نویسی علاقه دارم , امیدوارم مطالب مفیدی برای شما فراهم کنم.

مطلب پیشنهادی

مردهای مورد پسند خانم ها

مردهای مورد پسند خانم ها

بارها شنیده‌ایم که مردهای متاهل مردهای مجرد را نصیحت می‌کنند که رمز یک ازدواج موفق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.