قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سرگرمی / Yin و Yang در طب سنتی چین به چه معنا است

Yin و Yang در طب سنتی چین به چه معنا است

Yin and Yang   اساسی ترین مفهوم پایه ای در طب سنتی چینی می باشد. همچنین در درمان و تشخیص بیماری نیز جایگاه پایه ای در طب سنتی چینی دارد. ابتدایی ترین ارجاع به این مفهوم پایه ای  در کتاب I Ching رخ داد که مربوط به 700 سال قبل از میلاد مسیح می باشد. در این مفهوم کلیه مفاهیم و وقایع جهان در دو دسته کلی دسته بندی می شوند،
در این زمینه به عنوان نمونه به مواردی اشاره می شود که به عنوان ترجمه این دو کلمه بیان می شود.

طب چینی

 Yang

•    مثبت گرایی، فعالیت و شور، ذات مردانگی در طبیعت
•    طرف آفتابی یک تپه و یا طرف جنوب یک تپه
•    شمال یک رودخانه

 Yin

•    ذات زن، عدم شور و فعالیت (سردی)، منفی گرایی در طبیعت
•    ماه
•    جهت گیری که منجر به سایه انداختن می شود (سردی و منفی بودن)
•    شمال یا قسمت سایه دار یک تپه
•    جنوب یک رودخانه
در مورد ارتباط بین این دو مفهوم، چندین مورد وجود دارد که در اینجا به مواردی از آنها اشاره می شود.

Yin و Yang دو کلمه مخالف هم هستند

این دو کلمه به صورت مخالف هم ولی در امتداد یک سیکل آمده اند. این تسلسل تضادها، مانند فصول سال و یا زنجیره ای از انواع انرژی است که به دنبال هم می آیند. باید دقت داشت که این تضاد نسبی است و در ارتباط با هم هستند که معنای کامل می یابند. به عنوان مثال  آب به دلیل ذات روانی که دارد منتسب به Yin خواهد بود و یخ به دلیل سردی و جمادی که دارد به Yang منتسب می شود.

بین این دو تضاد، وابستگی وجود دارد

هیچ چیز به تنهایی Yan و یا Ying نیست. کمبود هر یک آثار افزایش دیگری را دارد و بالاعکس. باید دقت داشت که این دو تضاد به سببیت یکدیگر هم می پردازند. به عنوان مثال انرژی بدون ماده وجود ندارد، روزی بدون شب وجود ندارد یا به گونه متعارف تری می توان گفت Yin، Yang را ایجاد می کند و Yang، Yin را فعال می کند.

عدم تعادل Yin و Yang، عاملی بر تحلیل یک دیگر

مقادیر نسبی از Yin و Yang به طور پیوسته در حال تغییر است. به طور معمول این تغییرات با هارمونی خاصی همراه هستند ولی در صورتی که هر دو در حالت بالانس نباشند، بر یکدیگر تاثیر می گذارند و کنش و واکنش دارند. به عنوان مثال مقدار زیادی از یکی باعث تحلیل زیاد دیگری می شود.

تبدیل داخلی Yin و Yang

این دو می توانند به یکدیگر تبدیل شوند اما این تبدیل تصادفی و بدون اصول و زمان صورت نمی گیرد. به عنوان مثال در سلسله فصول سال، بهار پس از زمستان حاصل می شود.

Yin و Yang برای چندین قرن توسط افراد قابل درک و شهود بود اما به طور کامل و سیستماتیک توسط فردی به نام Tsou Yen که یک طبیعت شناس در مدرسه Yin Yang بود، در بازه زمانی جنگهای ایالتی (بین سالهای 221 و 476 قبل از میلاد مسیح) نوشته شد. تئوری 5 عنصر نیز در همین زمان توسعه یافت.

در این میان، مدرسه طبیعت شناسان،  ایده و تفکر زندگی هماهنگ با قوانین طبیعی را ترقی و توسعه دادند. پژوهشگران این مدرسه، اقدام به تفسیرپدیده های طبیعی کردند و مشاهده کردند که چگونه این پدیده ها به صورت سلامتی و بیماری در بدن انسان دیده منعکس می شود. Yin و Yang به همراه 5 عنصر، یکی از قوی ترین پایه ها و بخشهای فلسفه چین شدند.
گذشتگان دریافتند که به طور کلی دو فاز اساسی به صورت ثابت و مادام هستند و یک تغییر سیکل مانند را دنبال می کنند. Yin به طور مداوم به Yang تبدیل می شود و دوباره به Yin باز می گردد. این چرخه در تبدیل 4 فصل به خوبی دیده می شود. همچنین تغییرات در طول یک روز نیز به همین رویه می باشد. به عنوان مثال در ادامه تفسیر 24 ساعت یک روز با توجه به تئوری Yin Yang ارایه گردیده است.

12 ظهر معادل با Utmost Yang بوده و 12 شب معادل با Utmost Yin می باشد. در ادامه خصوصیات معمول Yin و Yang ارایه گردیده است. این عبارات در تصویر ابتدایی این صفحه دیده می شود.
Yin
تاریکی – ماه – زنانه – سایه – استراحت (مخالف فعالیت)
غروب – غرب
شمال – زمین – سمت راست – صاف بودن – ماده و مواد – غلظت و ماده بیشتر
تولید فرم و ماده – رشد و توسعه – مهم و اساسی – انقباض – نزول – زیر – آب
Yang
روشنایی – خورشید – مردانه – درخشانی – فعالیت
شرق – طلوع آفتاب
جنوب – آسمان و سپهر – سمت چپ – دایروی – انرژی – غیر ماده و رقیق – تولید انرژی – تولید – غیر اساسی – انبساط – صعود – بالا و روی – آتش

منبع:  sacredlotus.com    

نقد و بررسی

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

درباره ی Alim

Alim
دانشجوی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار از نویسندگان سایت توصیه هستم و به طراحی سایت و برنامه نویسی علاقه دارم , امیدوارم مطالب مفیدی برای شما فراهم کنم.

مطلب پیشنهادی

زن چینی همه چیز خوار

زن چینی همه چیز خوار

یک زن چینی با خوردن اشیای عجیب مانند ماهی قرمز زنده، مارماهی زنده، کرم زنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.