قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سلامت / سن استفاده از بوتاکس را بالا ببرید

سن استفاده از بوتاکس را بالا ببرید

از چه سنی می توان از بوتاکس استفاده کرد؟     تزریق بوتاکس کم خطر و کم عارضه به نظر می رسد. قبلا زنان میانسال از بوتاکس استفاده می کردند تا چین و چروک های صورت شان را از بین ببرند اما حالا برخی جوان ها از تزریق بوتاکس استفاده میکنند تا از بروز چین و…

sb10068664d-004

 

تزریق بوتاکس کم خطر و کم عارضه به نظر می رسد. قبلا زنان میانسال از بوتاکس استفاده می کردند تا چین و چروک های صورت شان را از بین ببرند اما حالا برخی جوان ها از تزریق بوتاکس استفاده میکنند تا از بروز چین و چروک در صورت شان در سال های بعد جلوگیری کنند، آیا این کار درستی است؟ متخصصان درباره اینکه حداقل سن استفاده از بوتاکس چقدر است به شما توضیح می دهند

● تعداد بیشتر، سن کمتر

دکتر ساموئل لانیسو، از مرکز پزشکی نوست آمریکن سنتر، می گوید: «در سال ۱۹۹۷ حدود ۲میلیون نفر در آمریکای شمالی و کانادا اعمال جراحی زیبایی یا شیوه های زیبایی را انجام دادند، این تعداد در سال ۲۰۰۴ به ۱۲ و در سال ۲۰۰۸ به ۱۸ میلیون نفر رسید. این آمار همچنان در حال افزایش است و در واقع رشد صنعت زیبایی در پزشکی از تمام شاخه های دیگر بیشتر است.»

اما نکته ای که دکتر راد روریچ، مدیر کلینیک زیبایی دانشگاه ساوت وسترن تگزاس، به آن اشاره می کند هم در نوع خود جالب است آن هم این است که در سال های اولیه به بازار آمدن بوتاکس، خانم هایی که در دهه پنجم زندگی خود به سر می برند، از آن استفاده می کردند سپس استفاده از آن به اواخر ۳۰سالگی و اوایل ۴۰سالگی رسید، اما حالا خیلی ها از حدود ۲۰ سالگی از آن استفاده می کنند.

● تب تزریقی

پزشکان زیبایی ایالات متحده از واژه «مد» آنجلینا جولی برای اشاره به تب استفاده از بوتاکس استفاده می کنند. آنها می گویند تمام تبلیغات و برنامه های تلویزیونی و تمام رسانه های مکتوب پر از تصاویر ستاره هایی است که جراحی های زیبایی انجام داده اند و هر روز برای شیوه های زیبایی مثل بوتاکس تبلیغ می کنند. دکتر استیو فاگین، متخصص جراحی در مرکز پزشکی بوکا راتون می گوید: حالا ذهن همه انسان ها به خصوص جوان ها با مسئله زیبایی درگیر شده است. همه می خواهند زیباتر باشند و گاه از یاد می برند که حالت طبیعی زیبایی بهتر است.

سال های قبل افرادی که در آستانه میانسالی بودند نگران از دست رفتن زیبایی خود بودند، اما حالا جوان ها می خواهند زیباتر باشند، حتی آنهایی که طبق تعریف معمول زیبا هستند هم می خواهند زیباتر باشند و در بسیاری از موارد نمی دانند که اصلا زیبایی ای که می خواهند، چیست؟ تزریق بوتاکس یکی از شیوه هایی است که نیاز به جراحی ندارد و از سوی بسیاری از پزشکان هم بی خطر اعلام شده است، برای همین حالا افراد ۲۰ساله هم دوست دارند بوتاکس تزریق کنند.

● سن استفاده از بوتاکس را بالا ببرید

در سال ۱۹۹۹، مرکز نظارت بر دارو و بیماری های ایالات متحده، تزریق بوتاکس را برای افراد زیر ۱۸سال حتی در موارد درمانی ممنوع اعلام کرد و فقط به پزشکان اجازه داده شد که با مجوز کمیسیون های تخصصی به افراد زیر ۱۸سال که نیاز درمانی به بوتاکس دارند، بوتاکس تزریق کنند اما به تازگی گروه هایی از پزشکان ایالات متحده و چند انجمن تخصصی از مرکز نظارتی خواسته اند تا ممنوعیت استفاده را به ۲۳سال برساند. دکتر مایکل ودین، متخصص پوست در بوستون می گوید: ۸۸درصد از افرادی که از تزریق بوتاکس استفاده می کنند، زن هستند.

در سال ۱۹۹۹ حدود ۶۵درصد این زنان بین ۴۰ تا ۵۰ سال داشتند اما حالا ۵۵درصد افرادی که از بوتاکس استفاده می کنند، بین ۳۰ تا ۴۰ سال دارند و استفاده از بوتاکس زیر ۳۰ سال، سه برابر و در زیر ۲۵سال، چهار برابر شده است که این در کل به نفع جامعه نیست. نمی توان عوارض جانبی زیادی برای بوتاکس در نظر گرفت، اما به هر حال بوتاکس عوارضی دارد که اگرچه نسبت بروز آنها بسیار کم است اما وقتی موارد مصرف آن خیلی بالا برود، میزان عوارض آن هم افزایش می یابد، در ضمن شاید هزینه های زیاد بی دلیلی را هم به جامعه متحمل کند.

● بوتاکس برای پیشگیری از پیری

تب استفاده از بوتاکس در میان جوانان شاید بیشتر از همه ناشی از تفکر «پیشگیری» باشد. در واقع حالا پزشکان بسیاری بر این نکته تاکید می کنند که با تزریق بوتاکس در سن پایین، می توان از بروز چین و چروک های صورت در آینده جلوگیری کرد یا بروز آنها را به تاخیر انداخت.

دکتر اروی یانگ از مرکز پزشکی سنت لوئیز می گوید: من شک ندارم که درمان با بوتاکس می تواند سن بروز چین و چروک ها در افراد را به تاخیر بیندازد. در واقع با تزریق بوتاکس می توان عضلات را به گونه ای تنظیم کرد که دیرتر باعث بروز چین و چروک در سطح پوست شوند.

در روند پیری، بیشتر اتفاقاتی که در سطح پوست می افتد ناشی از حرکات طولانی عضلات، به خصوص در سن بالاست و با بوتاکس می توان از بروز آنها پیشگیری کرد یا آنها را به تاخیر انداخت. در حال حاضر قانون، استفاده از بوتاکس برای سن پایین تر از ۱۸ سال را ممنوع کرده است اما در سن بالاتر چرا نباید این کار را انجام داد؟

چرا باید صبر کرد تا اتفاقی بیفتد و بعد به فکر درمان آن بود؟ چرا نباید به پیشگیری فکر کنیم؟

● عوارض را در نظر بگیرید

اما دکتر پوتیراس متخصص پوست اینگونه به مسئله نگاه می کند: به طور تجربی دیده می شود که مصرف بوتاکس می تواند بروز چین و چروک های پوستی را به تاخیر بیندازد اما هنوز مطالعات کافی در این زمینه انجام نگرفته است؛ از طرف دیگر بوتاکس هم مثل تمام موارد درمانی و زیبایی عوارض جانبی دارد که هرچند بسیار کم هستند اما عوارض نسبتا جدیای به شمار می روند و باید به آنها فکر کرد. عوارض جانبی بوتاکس شامل کبودی، بی حسی و تورم منطقه ای، از کار افتادن عضلات نزدیک به محل تزریق، سردرد و افتادگی پلک است. جدی ترین موردی که تاکنون درباره تزریق بوتاکس در موارد زیبایی دیده شده، ناتوانی باز کردن یک چشم است.

به هر حال این عوارض به گونه ای هستند که نباید آنها را در نظر گرفت و به طور بی رویه برای تزریق بوتاکس تبلیغ کرد. مسئله این است که فردی که در ۲۰سالگی مصرف بوتاکس را شروع می کند، ممکن است برای نتیجه گرفتن به سالی دو بار تزریق نیاز داشته باشد و برای همین ممکن است تا سال های بعد از ۴۰تا ۵۰ تزریق را انجام دهد، آیا می توان مطمئن بود که چنین فردی دچار هیچ عارضه ای نشود؟

جدا از این موضوع باید در نظر بگیرید که افرادی که دچار بیماری های موسوم به اترایون و مشکلات عصبی عضلانی هستند و نیز زنان باردار و زنانی که به فرزندان خود شیر می دهند، نباید از بوتاکس استفاده کنند.

● به تعریف زیبایی فکر کنید

دکتر جنیفر آشتون، متخصص جراحی پلاستیک، به جنبه دیگری از گرایش جوانان به استفاده از بوتاکس اشاره می کند: «در حال حاضر آمار نشان می دهد که جدا از مواد درمانی، یک درصد افراد زیر ۱۸سال (بین ۱۴ تا ۱۸سال) از تزریق بوتاکس به طور غیرقانونی استفاده کرده اند. استفاده از بوتاکس در بالای ۱۸ سال ۱۸ تا ۲۵ سال هم به ۲۵درصد کل موارد استفاده رسیده است که آمار بالایی است.

باید گفت که با توجه به عمر کم بوتاکس هنوز هیچ مطالعه ای در مورد عوارض طولانی مدت آن انجام نشده است، مثلا چه کسی می تواند بگوید که این تزریق ها ۲۰ یا ۳۰ سال بعد عوارض نخواهند داشت؟ حتی اگر از این جنبه هم به موضوع نگاه نکنیم باید به این مسئله اشاره کرد که نوجوانان و جوانان با گرایش به این نوع زیبایی که زیبایی ظاهری است، آیا انتخاب درستی می کنند؟ اصلا تعریف آنها از زیبایی چیست؟ فکر می کنم ما باید به جوانان و نوجوانان خودمان یاد بدهیم که زیبایی واقعی در درون انسان هاست، درست مثل سلامت انسان ها، مگر می شود گفت که یک فرد ۱۸ساله زیباست و یک فرد ۳۰ساله زشت؟ از نظر من مهم ترین مسئله این است که حالا درباره بوتاکس این تفکر ایجاد شده که امروز تزریق کن تا فردا به آن محتاج نباشی که به نظر من این طرز تفکر صحیح نیست.

● جوان ها باید این نکته ها را بدانند

در مجموع باید گفت که تزریق بوتاکس تاکنون عوارض جدی زیادی نداشته است و از لحاظ فیزیکی در صورتی که توسط افراد حاذق و با رعایت تمام نکات از جمله تزریق آمپول هایی از برندهای معتبر انجام شود، عمل «کم خطری» محسوب می شود اما به هر حال نظر بسیاری از پزشکان این است که بهتر است سن تزریق بوتاکس پایین آورده نشود و حتی بسیاری از پزشکان ایالات متحده معتقدند، حداقل سن استفاده از آن باید از ۱۸ سال به ۲۳ سال افزایش یابد، جدا از مشخص نبودن عوارض استفاده طولانی مدت از بوتاکس و عوارض به هر حال معدود اما جدی بوتاکس، باید گفت که مسئله روانی گرایش به این شیوه های زیبایی و تاثیرات روحی روانی که گرایش به زیبایی ظاهری حتی به اشکال مصنوعی روی جوانان می گذارد، مسائلی است که باید در صورت گرایش جوانان به آنها درباره آن هشدار داد. باید جوانان را آگاه کرد که انتخاب تزریق بوتاکس در ۱۸، ۲۰ یا ۲۵سالگی برای ترس از چین و چروک در سال های بعد، شاید انتخاب مناسب و هوشمندانه ای نباشد.

درباره ی Abtin

Abtin

مطلب پیشنهادی

روش بند آوردن خون در 10 ثانیه

روش بند آوردن خون در 10 ثانیه

گاهی حوادثی رخ می دهد که منجر به خونریزی قسمتی از بدن میشود در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.