قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سرگرمی / چند توصيه به سرمايه‌گذاران در بورس تهران

چند توصيه به سرمايه‌گذاران در بورس تهران

طلانیوز: : بورس تهران روزانه شاهد اظهارنظرهاي متفاوت فعالان اقتصادي است كه در اين مملكت زندگي مي‌كنند و دغدغه رشد، توسعه و رونق روزافزون بازار سرمايه را دارند.

حال آنكه در اين بين افرادي هستند كه سال‌ها پيش در بازار سرمايه فعال بوده‌اند و هم‌اكنون در حرفه ديگري مشغول به كارند.

 

 

چند توصيه به سرمايه‌گذاران در بورس تهران

 

 

طلانیوز: : بورس تهران روزانه شاهد اظهارنظرهاي متفاوت فعالان اقتصادي است كه در اين مملكت زندگي مي‌كنند و دغدغه رشد، توسعه و رونق روزافزون بازار سرمايه را دارند.

حال آنكه در اين بين افرادي هستند كه سال‌ها پيش در بازار سرمايه فعال بوده‌اند و هم‌اكنون در حرفه ديگري مشغول به كارند.

از اين رو اظهارنظر اين گونه افراد كه هم تجربه حضور در بورس را دارند و هم‌اكنون نيز نظاره‌گر بازارند مي‌تواند جالب، خواندني و شنيدني باشد.

در گفت‌وگو با مجيد اصلي طرقبه فعال سابق بازار سرمايه ايران كه هم‌اكنون در ملبورن استراليا صرافي دارد، به بررسي وضعيت كنوني بازار پرداخته‌ايم.

او در اين گفت‌وگو ضمن اشاره به پيشرفت‌هاي قابل اعتناي رخ داده در بازار سرمايه ايران از اهميت سرمايه‌گذاري در بورس در ميان مردم استراليا سخن مي‌گويد.

جالب اينجاست كه اين فعال اقتصادي، بورس تهران را به لحاظ امكان دريافت بازدهي‌هاي بالاي يك درصد، يكي از پربازده‌ترين بازارهاي سرمايه جهان معرفي كرده و در عين حال سرمايه‌گذاران ايراني را به سرمايه‌گذاري در صندوق‌هاي مشترك سرمايه‌گذاري توصيه مي‌كند.

گفت‌وگو با مجيد اصلي را در ادامه بخوانيد:

به عنوان فعال سابق بازار سرمايه و فردي كه هم‌اكنون در صنعت صرافي فعال هستيد، چه نگاهي به بازار سرمايه ايران داريد؟ به تعبيري واضح‌تر بورس بازار امن تري براي سرمايه‌گذاري است يا بازار پول و فعاليتي مثل صرافي؟

براي كساني كه مدت نسبتا طولاني در بازار سرمايه ايران فعاليت حرفه‌اي داشته‌اند، جدا شدن از اين بازار سخت و غيرممكن به نظر مي‌رسد. به نظر مي‌رسد بورس اوراق بهادار تهران همچنان در ادامه سير تكاملي و مسير تحول رو به رشد خود در حال ادامه مسير است.

بازارهاي مالي در ايران نسبت به بقيه دنيا نسبتا جوان و رو به تكامل هستند. تغييرات پيوسته و هيجان‌هاي كاذب جزئي از بازار‌هاي مالي جوان است. شايد در پاسخ به سوال شما بهترين پاسخ اين باشد كه بازار پول يكي از بهترين مكمل‌ها براي كساني است كه مي‌خواهند در بازار مالي ايران فعال باشند. از نظر من بازار سرمايه همچنان پايه و مبدا اصلي فعاليت سرمايه‌گذاران و محرك اساسي اقتصاد ايران است، اما در اين ميان به عنوان يك سرمايه‌گذار جزء معتقدم كه شناخت بازار پول و آشنايي بيشتر با آن مي‌تواند مكمل موفقيت‌ها در بازار سرمايه باشد.

وقتي طلا از سكه مي‌افتد

آقاي اصلي، در كشور‌هاي خارجي، به ويژه استراليا چه نگاهي نسبت به بورس وجود دارد و اساسا اولويت با كدام بازار است؟

سرمايه‌گذاري در استراليا عمدتا بر بازار سرمايه متمركز است. تقريبا همه شهروندان اين كشور به نوعي درگير بازار سرمايه هستند يا از طريق سرمايه‌گذاري مستقيم و يا از طريق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري يا شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و بازنشستگي فعال در بورس اوراق بهادار استراليا در بورس اين كشور حضور دارند.

به عبارت ديگر سرمايه‌گذاري در بورس يكي از اولويت‌هاي اصلي تمامي شهروندان محسوب مي‌شود، اما در كنار آن بازار پول نيز مورد توجه بخش قابل توجهي از سرمايه‌گذاران است. البته بانك‌ها عمده‌ترين محل جذب منابع مالي سرمايه‌گذاران در بازار پول هستند و فعاليت‌هاي واسطه‌اي همچون خريد و فروش ارز يا حتي خريد و فروش طلا رواج و رونق چنداني ندارد.

مردم استراليا چه ديدگاهي درباره سرمايه‌گذاري دارند و آيا مثل ايراني‌ها دارايي‌هاي سنتي و فيزيكي برايشان جذاب است؟

همان طور كه قبلا گفتم، سرمايه‌گذاري در بورس و بازارهاي مالي بخش ثابت و هميشگي سرمايه‌گذاري‌هاي خرد مردم محسوب مي‌شود. اما همچون كشور خودمان سرمايه‌گذاري در بخش املاك و ساختمان نيز توسط گروهي از مهاجران آسيايي و شرقي نسبتا رواج دارد. البته ساير دارايي‌هاي فيزيكي همچون طلا خيلي مورد استقبال مردم نيست و با وجود حجم بالاي توليد و ذخيره طلا در اقتصاد استراليا مردم اين كشور تمايل و علاقه زيادي به خريد و فروش طلا و نگهداري آن ندارند.

بورسي 6 برابر ايران

تفاوت‌هاي بازار سرمايه استراليا با ايران چيست، صنايع برتر و شركت‌هاي برتر و… .

مهم‌ترين تفاوت بازار سرمايه استراليا با ايران، ارتباط نزديك و در هم تنيده آن با اقتصاد بين‌المللي است. در بورس اصلي استراليا سهام بيش از 2300 شركت معامله مي‌شوند كه در مقايسه با تعداد شركت‌هاي قابل معامله در بورس ايران قابل توجه محسوب مي‌شوند. اما علاوه بر اين 2300 شركت، به دليل ارتباط گسترده بورس استراليا با بورس‌هاي بين‌المللي سهام اكثر شركت‌هاي بزرگ و مهم دنيا از كشورهاي مختلف اروپايي، شرق آسيا و آمريكاي شمالي نيز به صورت آنلاين دادوستد مي‌شود.

همچنين صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس، انواع آپشن و فيوچر و ديگر ابزارهاي نوين سرمايه‌گذاري بخش مهمي از بازار بزرگ سرمايه اين كشور را تشكيل مي‌دهند.

به بورس تهران وفادار باشيد

آيا شايعات در بازار استراليا اثرگذار است؟

در مدت نسبتا اندكي كه در بازار سرمايه استراليا به تحقيق و مطالعه مشغول بوده‌ام، اثر چنداني از تاثير شايعات و اخبار رواني در روند قيمت سهم‌ها مشاهده نكرده‌ام. به نظر مي‌رسد همچون همه بازارهاي مالي معتبر، اخبار و اطلاعات صحيح و رسمي و قدرت تحليل و پيش بيني منطقي بر اساس وضعيت آينده اقتصاد هر گروه يا شركت مهم‌ترين عامل در تعيين مسير قيمتي سهم‌ها باشد و شايعات و خبرهاي غير‌رسمي نقش و اثر قابل توجهي ندارند.

آيا شما به عنوان فعال بازار سرمايه حاضر هستيد كه دوباره به اين بازار براي سرمايه‌گذاري برگرديد و آيا به‌رغم عدم حضور در ايران هنوز سهامي در بازار داريد؟

به عنوان يك ايراني و كسي كه سرمايه اندك خود را از بازار سرمايه ايران كسب كرده‌ام، همچنان علاقه‌مند و وفادار به بورس اوراق بهادار ايران مانده‌ام. ماهيت نوسانات قيمتي در بورس و نوع فراز و فرود قيمت‌ها در بورس ايران به نوعي است كه با حالات روحي و رواني ما ايراني‌ها سازگار شده است. بر اين اساس با وجود دوري فيزيكي از بازار ايران و سرمايه داخل كشور سعي مي‌كنم خود را همچنان به روز و مطلع از روند كلي حركت بازار سرمايه ايران نگه دارم.

به بازدهي‌هاي نجومي فكر نكنيد، هرگز در بورس استراليا آيا از بازدهي‌هاي بالايي كه در بورس ايران اتفاق مي‌افتد، خبري هست؟

اگر به صورت تك سهم يا يك گروه پيشرو نگاه كنيم به دليل عدم محدوديت در دامنه نوسان روزانه، امكان كسب بازدهي‌هاي بالا يا شناسايي زيان‌هاي سنگين در بورس‌هاي آزاد بسيار بيشتر است. اما اگر نگاهي كلي به مجموعه بازدهي بورس در استراليا در مقايسه با ايران داشته باشيم، ميزان بازدهي بورس ايران در يك روند 10 ساله يا حتي 5 ساله در مقايسه با بورس استراليا يا حتي ساير بورس‌هاي معتبر دنيا قابل توجه و غير قابل قياس بوده است. بازدهي اصلي بورس استراليا عمدتا بر پايه چند شركت بزرگ معدني و فلزي و بانكي استوار است. جالب اينجاست كه اين شركت‌هاي بزرگ و مهم تقريبا در سبد سرمايه‌گذاري همه شركت‌هاي سرمايه‌گذاري و صندوق‌ها و سهامداران خرد حضور دارند و در آمار و اطلاعات اقتصادي روزانه كه در اخبار رسمي كشور اعلام مي‌شود، قيمت سهام اين شركت‌ها به صورت ويژه و پر رنگ تر اعلام مي‌شود. معادن عظيم طلا، ذغال سنگ و اورانيوم در استراليا اوضاع شركت‌هاي استخراج‌كننده معادن در اين كشور را سكه كرده و همين شركت‌ها بخش اصلي بار رشد شاخص‌هاي بورسي را به دوش مي‌كشند. اما مجموع بازدهي بورس استراليا در ده سال گذشته به طور متوسط كمتر از 10 درصد در سال بوده است. از اين رو با توجه به بازدهي قابل توجه بورس تهران، اين بازار را يكي از بهترين بازارها براي سرمايه‌گذاري مي‌دانم، ضمن اينكه ضريب اطمينان سرمايه‌گذاري در بورس تهران هم طي سال‌هاي گذشته به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.

اگر يك ميليون تومان پول داشتم…

براي توصيه‌اي راهگشا به سرمايه‌گذاران بازار سهام بفرماييد كه اگر مثلا يك سكه يا يك ميليون تومان پول داشتيد چه كار مي‌كرديد تا اين ميزان سرمايه اندك شما را ثروتمند كند، از طريق كدام بازار‌ها؟

بازار سرمايه ايران با وجود شرايط سال گذشته همچنان در يك روند رو به رشد و مثبت بلندمدت ارزيابي مي‌شود. رشد و بازدهي نسبتا خوب صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در بورس ايران مي‌تواند نويد‌دهنده يك بازار كارآتر و رو به جلو در آينده نزديك و دور را نويد دهد. براي سرمايه‌گذاران جزء قطعا هيچ گزينه‌اي بهتر و مطمئن‌تر از صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري نخواهد بود. خوشبختانه بازدهي قابل توجه صندوق‌ها و رقابت مثبت ميان مديران صندوق‌ها براي كسب بازدهي بيشتر، نقطه قابل اتكا و قابل اعتمادي براي سرمايه‌گذاران ايجاد كرده تا فارغ از هيجان‌هاي كاذب اطراف بورس به كسب سود بپردازند. ظرفيت بازار سرمايه ايران با طراحي ابزارهاي جديد مي‌تواند بخش متنوعي از سليقه‌ها و نيازهاي سرمايه‌گذاران را پوشش دهد. به عنوان مثال راه‌اندازي بورس آتي يا بورس كالا در كنار صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در جذب و هدايت موثر سرمايه‌هاي پراكنده نقش مهمي داشته است. با اين حال ادامه گسترش ابزارهاي جديد مي‌تواند همچنان در جذب سرمايه‌هاي جديد يا جلوگيري از خروج سرمايه‌ها از بازار موثر باشد. نوسان‌هاي ارزي و طلا در سال گذشته بخش زيادي از نقدينگي را به سمت اين دو بازار سوق داده است و اين در حالي است كه راه‌اندازي بازار ارز صادراتي در بورس يا رونق بيشتر بازار آتي سكه و طلا عامل مهمي در جذب نقدينگي در مسير صحيح همراه با كسب سود مطمئن و منطقي براي سرمايه‌گذاران و از همه مهم‌تر شفافيت بازار و قيمت‌ها خواهد بود. ضمن اينكه حمايت همه‌جانبه از بخش توليد در سالي كه به همين عنوان نامگذاري شده است، مي‌تواند در رونق بيشتر بورس در سال جديد نقش اساسي ايفا نمايد. بر اين اساس، شخصا اگر در ايران بودم و يك ميليون تومان پول نقد داشتم به عنوان فردي كه شرايط كشوري مثل استراليا را از نزديك ديده است، به طور حتم بورس تهران را انتخاب مي‌كردم و بدون شك خود را از شانس بازدهي‌هاي بالاي يك درصد و حتي در برخي موارد دو رقمي بورس محروم نمي‌كردم، حال چه از طريق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و چه از طريق سرمايه‌گذاري مستقيم در بورس.

درباره ی Alim

Alim
دانشجوی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار از نویسندگان سایت توصیه هستم و به طراحی سایت و برنامه نویسی علاقه دارم , امیدوارم مطالب مفیدی برای شما فراهم کنم.

مطلب پیشنهادی

زن چینی همه چیز خوار

زن چینی همه چیز خوار

یک زن چینی با خوردن اشیای عجیب مانند ماهی قرمز زنده، مارماهی زنده، کرم زنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.