شاید مژه‌های بلند و با شکوه، آنقدرها هم که ما فکر می‌کنیم ایده‌آل نباشند! این را به لیست استانداردهای عجیب و غریب زیبایی اضافه کنید، ظاهرا طول ایده آل مژه، یک سوم عرض چشم شما می‌باشد، حداقل به گفته‌ی محققان، در موسسه‌ی فناوری جورجیا.

مژه

برای تحقیقی که در Royal Society به چاپ رسید، محققان ۲۲ گونه از پستانداران، اعم از انسان تا جوجه تیغی را مورد بررسی قرار دادند تا تصمیم بگیرند که این مقدار، طول ایده‌آل مژه است. زیرا این طول از خشکی جلوگیری کرده، و از چشم‌ها در برابر ذرات و آشغال‌های ریز به خوبی محافظت می‌کند.

در حالیکه ممکن است مژه‌های ضخیم و بلند سلاح مخفی جذابیت شما باشد، اما شاید از نظر علمی برای چشمتان مضر باشد! مخصوصا اگر عادت دارید که برای داشتن نگاهی گیراتر، از مژه‌های مصنوعی استفاده کنید. برای این تحقیق، دانشمندان دستگاهی ساختند که چشم یک فرد بزرگسال را در هنگامیکه جریان هوا به سمت آن می‌رفت، بازسازی می‌کرد.

هنگامیکه مژه‌ها بلندتر شدند، در بالای قرنیه‌ی چشم مانند یک استوانه عمل کرده و هوا سریعتر به داخل چشم می‌رفت، گرد و غبار را جمع می‌کرد و باعث خشکی چشم می‌شد. مژه‌های کوتاه‌تر، چنین تاثیر سوئی نداشتند، هر چند ممکن است مژه‌ی مصنوعی برای افرادی با مژه‌های کم پشت، یک گزینه‌ی محافظت کننده و بی خطر باشد.

الکساندر الکسیو که یک محقق است می‌گوید: حتی اگر طول مژه‌ها مناسب نباشد، مژه‌ی بیشتر، همیشه بهتر از مژه‌ی کمتر است. اما اگر آن‌ها بسیار بلندتر از یک سوم عرض چشم شما باشند، پلک زدن‌های چشم برای دور راندن گرد و خاک، تشدید می‌شود.

منبع سرخاب سفیداب