قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سرگرمی / عادت هایی که باید به هر قیمت ترک کنید

عادت هایی که باید به هر قیمت ترک کنید

همه ما عادت هایی داریم که هر روز، روزی چند بار آن ها را انجام می دهیم، اما برخی از عادت هایی که فکر می کنیم کلی به نفع سلامت و بهداشت ما هستند، در واقع برای ما خطرنا ک هستند.

عادت هایی که باید به هر قیمت ترک کنید

یعنی ممکن است عادت های روزمره شما، سلامت تان را درمعرض خطر قرار دهد؟ خب، قطعا می دانید، سیگار کشیدن و خوردن غذاهای فست فودی و چرب برای سلامت شما مضر هستند، اما برخی عادت ها هستند که احتمالا فکر نمی کنید که می توانند برای سلامت تان مضر باشند اما این گونه هستند. مطالعات جدید نشان داده، این ۷ عادت روزانه می توانند برای شما ضرر و زیان به همراه داشته باشند. این نکته هایی است که بزرگ ترین متخصصان پزشکی جهان هم بر آن ها تاکید دارند.

● دوش روزانه

آب را داغ نکنیـد

دکتر نیک لاو، متخصص پوست و مو و استادیار کلینیک آموزشی کارنلی در لندن می گوید: « در دیدگاه مدرن شست و شو و استفاده از مواد شوینده باید براساس نوع پوست افراد و نفربه نفر جداگانه، تعیین شود.» این متخصص پوست می گوید: «خیلی از مردم در این کار افراط می کنند… استفاده مکرر و طولانی مدت از آب بسیار داغ به همراه صابون ها یا سایر شوینده های بسیار قوی می توانند چربی های طبیعی را از روی پوست شما بردارند و این باعث می شود. پوست شما خشک شود که این عامل باعث تضعیف ساختار پوست و افزایش احتمال ابتلا به عفونت های پوستی است. واقعیت این است که مطالعات متعدد محققان نشان داده، اکثریت انسان ها واقعا نیازی به دوش گرفتن و حمام کردن هر روزه ندارند و اصلا بهتر است هر روز استحمام نکنند.»

این متخصص به شما پیشنهاد می دهد، اگر هم دوست دارید هر روز دوش بگیرید و دوش نگرفتن هر روزه احساس تمیز نبودن را به شما می دهد، می توانید با آب نه چندان داغ و شوینده های معمولی این کار را بکنید. حتی اگر پوست تان خیلی خشک شده است بدون استفاده از شامپو و صابون یا شامپوی بدن و فقط با آب خالی استحمام کنید، یا حداکثر از مواد تمیزکننده ملایم استفاده کنید.

● تنفس به شیوه اشتباه

مثل بچه ها نفس بکشید

به هر کس که می خواهید بگویید؛ بگویید یک نفس عمیق بکشد، او قطعا یک نفس عمیق می کشد و سینه اش را باد می کند اما دکتر نیل، مدیرمرکز کنترل استرس در آمریکا می گوید، این شیوه ای درست نیست. او می گوید: «به بچه ها نگاه کنید. آن ها تنفس شکمی دارند که باعث می شود از تمام حجم ریه خود استفاده کنند، اما با بزرگ تر شدن، تقریبا همه انسان ها به شیوه های تنفس دیگری روی می آورند که به اندازه شیوه تنفس شکمی موثر نیست. با این شیوه هوای تازه به بخش های پایینی ریه ها نمی رسد و در واقع فقط بخشی از ریه ها هربار اتساع پیدا می کنند و هوا به آن ها وارد می شود، جالب این جاست که بخش پایینی و تحتانی ریه بزرگ ترین و وسیع ترین عروق خونی را دارد و این منطقه است که بیشترین نقش را باید در کنترل اکسیژن ایفا کند اما به طور معمول و با این تنفس ها امکان پذیر نیست. ولی خبر خوب این است که با تمرین کردن می توان شیوه مناسب نفس کشیدن را فرا گرفت و به کار برد. این متخصص به شما می گوید چگونه بهتر نفس بکشید:

«سعی کنید هنگام دم، تا جایی که می توانید شکم تان را متسع کنید و تا می توانید کاری کنید که سینه تان منبسط نشود. برای این کار می توانید فرض کنید، توپی درون شکم تان است که باید آن را باد کنید. پس از انجام این مرحله عضلات شکم تان را منقبض کنید تا این توپ باد شده خالی شود. تنفس باید ریتم منظم و فرم یکسان داشته باشد، بین ۱۲ تا ۲۰ بار در دقیقه تنفس کنید و بین هر دم و بازدم باید وقفه ای کوتاه باشد. برای رسیدن به فرم بهتر تنفس روزانه چند دقیقه وقت بگذارید و تمرین کنید. با همین اصلاح شیوه نفس کشیدن می توانید حس بهتری داشته باشید، کمتر احساس خستگی کنید، اضطراب خودتان را کم کنید و حتی فشار خون خودتان را پایین نیاورید.»

● دراز کشیدن بعد از شام

روی کاناپه دراز نکشید

این شیوه رفتاری برای همه آشناست. یک روز شلوغ و خسته کننده کاری که باعث می شود خسته و بی انرژی به خانه برسید، سپس یک شام سریع می خورید و روی کاناپه دراز می کشید و تلویزیون نگاه می کنید، اما این کار را نکنید، این برای شما مضر است. دکترکلیرمک ابوالی، متخصص تغذیه در مرکز تحقیقات آزمایشگاهی دانشگاه کمبریج انگلستان می گوید: «بی تحرک بودن بلافاصله پس از شام یا شام خوردن و بلافاصله به رختخواب رفتن و شام زیاد خوردن از اشتباهاتی است که تقریبا همه ما مرتکب آن می شویم. با این روش چربی هایی که در وعده شام خورده ایم را نمی سوزانیم و این باعث تجمع بیشتر چربی در بدن ما می شود.»

این متخصص تغذیه پیشنهاد می دهد، بخش اعظم کالری دریافتی روزانه مان را به صبح ها و ظهرها بفرستیم و در وعده شام از غذاهای کم کالری استفاده کنیم. بهترین کار این است که یک صبحانه مفصل و با تمام موادغذایی لازم بخوریم، سپس یک ناهار پرپروتئین و با انرژی کافی برای بقیه روز صرف کنیم و شام خودمان را به گونه ای انتخاب کنیم که هم نیازهای بدن را پاسخگو باشد و هم باعث تجمع چربی در بدن نشود. این متخصص تغذیه ادامه می دهد: «کار مناسب این است که بلافاصله پس از صرف شام ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید. با این شیوه اگر ساعت ۸ یا حتی ۹ شب شام بخورید هم دچار اضافه وزن نخواهید شد.» اما مهم ترین دلیل در اضافه شدن وزن، وعده های غذایی منظم، اما کم و کوچک است. «بهترین توصیه من به شما این است؛ یک شام سبک بخورید و بعد از آن ورزش های آرام بخش انجام بدهید.»

● با آب شستن دهان پس از مسواک

نیم ساعت بعد از غذا مسواک بزنید

تقریبا همه ما عادت داریم بلافاصله پس از مسواک زدن دندان های مان، دهان مان را با آب بشوییم اما دکتر فیل استومر، دندان پزشک و استاد دانشگاه در شمال لندن می گوید، این عادتی مناسب نیست. او می گوید: «اگر دهان تان را با آب بشویید این جریان آب، فلوراید پوشاننده و محافظتی را که خمیردندان روی دندان های شما گذاشته است را می شوید و پاک می کند. درحالی که اگر بعد از مسواک زدن دهان تان را نشویید تا ساعت ها این لایه فلوراید محافظ روی دندان های تان می ماند… من پس از مسواک زدن تا نیم ساعت دهانم را با آب نمی شویم، خب ممکن است اول حس بدی در شما ایجاد شود اما بعد از مدتی کوتاه به آن عادت می کنید…» شاید برای تان عجیب باشد، اما من حالا راحت به این مسئله عادتت کرده ام. قبل از شروع مسواک زدن هم دهانم را خیس نمی کنم زیرا این کار از اثرات مفید خمیردندان کم می کند. دهان شما با ترشح بزاق مرطوب است و برای همین نیازی ندارید که قبل از شروع مسواک زدن دهان تان را بشویید.

توصیه دیگری که این دندان پزشک برای شما دارد هم جالب است، خیلی از افراد بلافاصله پس از غذا خوردن مسواک می زنند، اما بهترین کار این است که نیم ساعت بعد از غذا مسواک بزنید. برای این که مواد محافظ دندان های تان را سریع نشویید باید نیم ساعت پس از غذا خوردن مسواک بزنید. یکی دیگر از پیشنهادهای من این است که قبل از هر وعده غذا مسواک بزنید و نیم ساعت پس از غذا خوردن با استفاده از دهان شویه های مناسب دهان تان را بشویید.

● تمیزکاری

تمیز بودن زیادی برای شما خطرناک است

این خبر تنبل ها را خیلی خوشحال می کند: تمیز کردن خانه به طور روزانه و برای ساعت های طولانی برای بدن مضر است. این مسئله را تحقیقات اخیر نشان داده است. پژوهشگران آمریکایی و کانادایی در یک مطالعه طولانی مدت

۱۰۰ زن و مرد را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند، آن هایی که روزانه مدتی از وقت خود را به تمیز کردن خانه می گذرانند، فشارخون بالاتری نسبت به آن هایی که دیربه دیر خانه های خودشان را تمیز می کنند، دارند. درواقع ساده ترین راه توجیه نتایج این تحقیق این است که بگوییم اضطراب پختن غذا، تمیز کردن خانه و انجام خریدها می تواند باعث فشارخون بالا در این گروه شود. نتایج این تحقیق در نشریه پزشکی سایکوسوماتیک به چاپ رسیده است. در این تحقیق آمده، انجام فعالیت بدنی برای انسان مضر نیست بلکه مفید است اما اضطراب انجام این کارهاست که باعث می شود تاثیرات مضری روی بدن گذاشته شود. دکتر دیوید اینتاوین، متخصص داخلی از دانشگاه هاروارد توضیح می دهد، جدا از این مسئله باید این را هم در نظر داشت که با افزایش کار با مواد شوینده و تمیزکننده احتمال ابتلا به بیماری های آلرژیک و آسم هم بالا می رود. او به تحقیق در اسپانیا اشاره می کند که در آن آمده، استفاده از مواد خوشبوکننده هوا و اسپری های پاک کننده، حتی به اندازه یک بار در هفته می تواند باعث افزایش احتمال بروز آسم در افراد بزرگسال شود. در این مطالعه بسیار گسترده ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در ۲۲ کشور اروپایی مورد بررسی قرار گرفتند و پس از ۳ سال زیرنظر بودن مشخص شد، آن هایی که هفته ای یک بار از این اسپری ها و خوشبوکننده ها استفاده کرده اند، ۴۰درصد بیشتر از افرادی که با این مواد در تماس نبوده اند در خطر آسم قرار دارند. همین مطالعه نشان داده است، هرچقدر تماس با این مواد بیشتر باشد احتمال ابتلا به آسم هم بیشتر خواهد شد.

● هر شب ۸ ساعت خوابیدن

چرت بزنید

این تصور عمومی است که «خوب خوابیدن» یعنی هر شب ۸ ساعت خوابیدن، اما حالا متخصصان می گویند، این تصور که بسیاری از پزشکان آن را توصیه می کنند، خیلی صحیح نیست. پروفسور جیم هارنه، متخصص مرکز مطالعات خواب دانشگاه لابورگ در این مورد می گوید: «این یک تصور غلط است که به همه انسان ها بگوییم ۸ ساعت خواب شبانه برای شما مفید است. برای بعضی آدم ها این نه تنها مفید نیست بلکه حتی می تواند باعث خستگی بیشتر هم شود. واقعیت این است که الگوی مناسب خواب برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، تحقیقات نشان داده است، چرت های کوتاه روزانه هم بسیار مفید است، برای مثال یک چرت کوتاه ۵ ۴ دقیقه ای، تا حداکثر ۱۵ دقیقه ای، می تواند به اندازه یک ساعت خواب شبانه مفید باشد.»

این متخصص خواب می گوید: «صدها سال قبل چرت روزانه، بخشی از فرهنگ مردم بوده است و این گونه آن ها سلامت بیشتر جسمی و روحی داشته اند. البته آن ها که گاه حتی چرت زدن شان تا ۲ ساعت هم طول می کشید، سپس آن ها سرکار خود می رفتند و شب به خانه برمی گشتند و پس از شام حدود نیمه شب می خوابیدند و پس از ۳ تا ۴ ساعت خواب بیدار می شدند، عبادت می کردند، اجاق را آماده می کردند و سپس یکی، دو ساعت دیگر می خوابیدند. در مجموع خواب روزانه آن ها بین ۷ تا ۸ ساعت بود و کیفیت زندگی آن ها هم خیلی عالی بود و به طور معمول با این شیوه خوابیدن احساس خستگی و خواب آلودگی نداشتند. همین مسئله ثابت می کند که برخلاف نظر برخی پزشکان خواب روزانه هم می تواند برای انسان مفید باشد.»

این پزشک معتقد است، یکی از مشکلات اصلی انسان مدرن، بدخوابی است. خیلی از ما، شب ها ساعت ۳ یا ۴ صبح بیدار می شویم و هرچه سعی می کنیم خواب مان نمی برد. این موضوع ما را ناراحت و افسرده کرده و اضطراب زیادی متوجه ما می کند، همین اضطراب و ناراحتی می تواند منشا بروز برخی بیماری ها یا تشدید برخی مشکلات باشد. بهترین کار در این مواقع این است که سعی کنید کاری آرامش بخش بکنید، مثلا کتاب بخوانید تا بتوانید دوباره بخوابید.

منبع: ایرانویج

گردآوری و تنظیم : توصیه

درباره ی Abtin

Abtin

مطلب پیشنهادی

زن چینی همه چیز خوار

زن چینی همه چیز خوار

یک زن چینی با خوردن اشیای عجیب مانند ماهی قرمز زنده، مارماهی زنده، کرم زنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.