قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / سرگرمی / روشهای پس انداز نمودن پول

روشهای پس انداز نمودن پول

به خوبی مراقب دخل و خرجتان باشید. ببینید پولتان را کجا خرج می‌کنید. آن دسته از افرادی که می‌دانند پولشان را بابت چه خرج می‌کنند، معمولاً کمتر خرج کرده و بیشتر پس انداز می‌کنند

افزایش سرمایه

 

“من مرد 37 ساله متاهلی هستم که دو فرزند کوچک دارم. از زمانیکه ازدواج کرده ام و دو فرزندم به دنیا آمدند، به نظر می‌رسد که اوضاع مالیم کمی به هم ریخته است. نمی دانم حق با من است یا نه، اما فکر می‌کنم قبلاً چیزها خیلی ارزانتر بود—البته فکر نمی کنم تورم تنها اشکال کار باشد.

قبل از به دنیا آمدن بچه‌ها، من و همسرم می‌توانستیم باهم به مسافر رفته و گه گاه شب‌ها برای صرف شام به رستوران برویم. اما الان حتی اجاره خانه را هم به زور تهیه می‌کنیم. آیا راهی برای ما وجود دارد تا بتوانیم از این اوضاع خلاص شویم؟”

 شاید این قبیل مشکلات برای خیلی از شما پیش آمده باشدپس به توصیه های ما توجه فرمایید

عاداتتان را تغییر دهید

جمله کلیشه ای قدیمی هیچوقت از زبان‌ها نمی افتد: “قدیم‌ها چیزها خیلی ارزانتر بود.” بله، تورم روی ارزش پولی که به زحمت درآورده اید بی تاثیر نیست. درست است، قبلاً با هزار تومان خیلی چیزها می‌شد خرید.

اما مردم معمولاً فراموش می‌کنند که ارزش پولشان بستگی به دورانی دارد که در آن زندگی می‌کنند. درست است که سی سال پیش میتوانستید با هزار تومان کلی چیز بخرید، اما حواستان باشد که آن روزها هم درآمدتان خیلی کمتر از الانتان بود.

مثلاً اگر یک چیز در سال 1960 یک دلار برایتان تمام می‌شد. امروز باید برای آن حداقل 6 دلار بپردازید. تازه این درمورد دلار است، درمورد پول ایران که وضع خیلی مصیبت بارتر است.

صرفنظر از دورانی که در آن زندگی می‌کنید، لازم است که با راه‌های اصلی پس انداز پول آشنا شوید که پدرها و پدربزرگهای شما برای رسیدن به زندگی بهتر از آن استفاده می‌کردند.

الفبای پس انداز

اکثر والدین معمولاً درمورد اینکه توانسته اند شرایط تحصیلات مناسب را برای فرزندانشان فراهم کنند، به خود می‌بالند. اما متاسفانه آنها فراموش می‌کنند تا راه و روش پس انداز کردن پول را هم به فرزندانشان آموزش دهند.

در این مقاله قصد داریم شما را با چند و چون پس انداز و ذخیره ی پول آشنا کنیم.

1. واقعیت را بررسی کنید

قبل از خرید هر چیز گرانقیمت و بزرگ، اطمینان پیدا کنید که این خرید را از روی احساس انجام نمی دهید. مردم عادت دارند که خریدهایی غیر ضروری را فقط از روی هوس انجام دهند به جای نیاز. توصیه ی من این است که قبل از هر خرید، خوب موقعیت خود را بررسی کنید و واقع بین باشید.

2. قیمت‌ها را مقایسه کنید

قبل از هر خرید، من توصیه میکنم که همه جا را ببینید. اگر با دیدن یک چیز در یک فروشگاه سریعاً دست به خرید آن بزنید ممکن است سرتان را کلاه بگذارند. سوال کردن از فروشگاه‌های دیگر و پرس و جوی قیمت چندان زحمتی هم نمی برد.

اگر وقت کافی برای پرس و جوی قیمت ندارید، من توصیه می‌کنم که همه ی جزئیات را از یک فروشنده سوال کنید و بعد با فروشگاه‌های دیگر برای چِک کردن و مقایسه ی قیمت‌ها تماس بگیرید. وقتی ارزانترین فروشگاه را پیدا کردید، بعد دست به خرید بزنید.

3. چانه بزنید

بعضی مردم خجالت می‌کشند یا بیش از این مغرور هستند که بخواهند سر قیمت چیزی با فروشنده چانه بزنند. اما جالب است بدانید که پولدارترین مردم همیشه بیش از سایرین هنگام خرید چانه می‌زنند. همین دلیل ثروتمند بودن آنها را می‌رساند. چون آنها ارزش پولی که به زحمت به دست آورده اند را می‌دانند و هیچوقت آن را الکی دور نمی اندازند

قدم به قدم تا پس انداز پول

بدانید که هیچوقت برای پس انداز کردن پول دیر نیست. در اینجا میخواهیم تکنیک‌های جمع کردن پول و پس انداز را برایتان معرفی کنیم.

1 . همه ی حقوقتان را خرج نکنید

کار را با نگهداشتن میزان حتی خیلی کمی از حقوقتان شروع کنید. سعی کنید هر ماه 15 تا 18 درصد از حقوق دریافتیتان را کنار بگذارید، اما اگر نتوانستید آنقدر هم پس انداز کنید باز نگران نباشید. مهم این است که پیوسته مقداری هرچند هم کم را پس انداز کنید.

2. تعداد برداشت از حساب خود را کمتر کنید

هروقت که با استفاده از دفترچه حسابتان، پولی برداشت می‌کنید، یک نرخ اضافی هزینه می‌کنید. مخصوصاً اگر برداشت را در بانک خودتان هم انجام ندهید، این هزینه بیشتر خواهد شد.

پس به جای برداشت‌های مختلف، هزینه ی یک هفته ی خود را برآورد کرده و همان میزان پول از حساب برداشت کنید و هر مقدار که آخر هفته از آن پول باقی ماند را به پس انداز خود اضافه کنید.

3. حواستان به پولتان باشد

به خوبی مراقب دخل و خرجتان باشید. ببینید پولتان را کجا خرج می‌کنید. آن دسته از افرادی که می‌دانند پولشان را بابت چه خرج میکنند، معمولاً کمتر خرج کرده و بیشتر پس انداز می‌کنند. با یادداشت کردن همه ی خرج و مخارجتان، هیچوقت بیش از بودجه تان خرج نخواهید کرد.

4. کمتر سراغ وام‌های کوتاه مدت برید

پولی که صرف سود وام می‌شود، پولی است که می‌تواند پس انداز شود. تا آنجا که می‌توانید سعی کنید کمتر سراغ وام گرفتن بروید. به خصوص وام‌های کوتاه مدت مثل وام دانشجویی، وام ماشین و امثال اینها.

5. برنامه ریزی منظم پس انداز داشته باشید

به ندرت پیش می‌آید که کسی پس انداز را جزء برنامه ی منظم زندگی خود قرار دهد. اما توصیه من به شما این است که سعی کنید هر ماه، هر چقدر که می‌توانید، حتی 20،000 تومان هم که شده، اما به طور مداوم و منظم پس انداز کنید.

همین امروز شروع کنید

حق با خواننده ی عزیزی بود که در این مقاله نامه اش را مطرح کردیم. او فهمیده است که باید قبل از اینکه خیلی دیر شود، راهی برای پس انداز کردن پولش پیدا کند. چون شما هیچ وقت نمی دانید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و کی به مقداری پول ضروری احتیاج پیدا می‌کنید.

15 سال آینده که فرزندان او می‌خواهند به دانشگاه بروند، چه می‌شود؟ آیا این آقای محترم از پسِ خرج و مخارج دانشگاه آنها برمی آید؟ اگر کارش را از دست بدهد چه؟ او همین حالا هم برای پرداخت کرایه خانه کلی به دردسر می‌افتد، چه برسد به آن موقع.

به خاطر همین است که پس انداز کردن پول به یکی از مهمترین مسائل زندگی تبدیل می‌شود. چون هیچکس نمی داند روز مبادا کی است و چه اتفاقی برایش می‌افتد!

درباره ی Abtin

Abtin

مطلب پیشنهادی

زن چینی همه چیز خوار

زن چینی همه چیز خوار

یک زن چینی با خوردن اشیای عجیب مانند ماهی قرمز زنده، مارماهی زنده، کرم زنده …